PROČ NE GRANULE

 

V předchozím povídání  jsme si řekli že granule nejsou nic moc. Ptáte se proč?

Termicky extrudovaná krmiva jsou vyráběna při teplotách 120 - 200 °C. Tato teplota spolehlivě zaručí, že kromě bílkovin, tuků a enzymů je většina přírodních vitamínů a minerálů zničena nebo poškozena. Proto se přidají vitamíny a minerály umělé, které jsou ale pro tělo jen velmi málo využitelné, takže organismem bez užitku projdou. Aby ty úhledné kuličky, válečky, srdíčka....našim miláčkům chutnaly, přidají se umělé vůně a dochucovadla - glutamáty, sladidla a jiná "éčka". Pro oko pánečkovo se kuličky trochu přibarví, udělá se príma obal a je to.


granule granule granule

Ještě máte chuť na granule? Tak budeme pokračovat.

O chemických konzervačních látkách a dochucovadlech mnozí vědí a tak se snaží vybrat granule, které toto neobsahují. Nj, ale jak je tedy možné, že granule mají expirační dobu rok i déle??? Aby se výrobce vyhnul povinnosti tyto látky ve složení uvádět, nakoupí suroviny (živočišné a obilné moučky), které už konzervační látky obsahují. Takže vznikne iluze, že granule jsou bez konzervačních látek.

Dále ve složení často čteme - vedlejší živočišné produkty, drůbeží masová moučka, kostní moučka.....co si pod tím představit? Jsou to semleté veškeré zbytky, které si umíte i neumíte představit - staré maso, kafilerní zbytky, nohy, zobáky, peří, krev, srst, kopyta, trus....prostě všechno co se jinak použít nedá.

Prakticky ve všech druzích granulí najdete obiloviny. Proč obiloviny pro psa? Nejde o psa, jde o to do granulí něco nacpat, aby cena byla taková jaká je. Často když jednotlivé druhy obilí sečtete dostanete se k číslu kolem 60-ti ale i až 90 procent. Copak pes je slepice???

Často také můžeme ve složení najít celulózu, která má, dle slov výrobce, zajisit správné trávení. Celulóza je vlastně jenom vznešený název pro dřevěné piliny. Jak ale můžou dřevěné piliny pomoci s trávením, když je pes strávit neumí? Nevím!


Pořád nic? Tak poslední argument - tedy cena granulí. Zkuste si spočítat kolik stojí 15 kilo rohlíků. Rohlík má 50g a budu počítat průměrnou cenu 2,- Kč - 15 kilo rohlíků = 600,- korun což je cena za granule, které se považují za průměr. Jak můžou stát stejně jako rohlíky, když je v nich TOLIK masa, vitamínů a minerálů??? Odpověď nechám na vaší fantazii.

 

pes není slepice