Co přidávat

Snad nejčastější otázky a spory se týkají doplňků stravy. Pokusím se zde shrnout rady a zkušenosti svoje i ostatních a vysvětlit, proč něco ano a něco ne a k čemu je to všechno vlastně dobré.
 

bílý jogurt - vhodnější je jogurt neslazený, ale pokud jiný nemáme, jednou za čas to pejskovi neublíží. Dobré jsou jogurty typu activia - s živými bakteriemi, které napomáhají upravit střevní mikroflóru.
 
mléko - není pro psy vůbec vhodné, protože obsahuje kravskou bílkovinu, kterou pes neumí strávit a tak u většiny způsobuje průjem. Naopak třeba kozí mléko, acidofilní mléko nebo zakysanou smetanu občas dát můžeme.
 
tvaroh - lepší je netučný (nikoli odtučněný), ale to záleží hlavně na kondici psa. Pokud potřebujeme aby trošku přibral, můžeme dávat i tvaroh tučný.
 
čerstvý sýr - čerstvým sýrem se rozumí přírodní, hrudkovitý, který není nijak ochucený. Klasické sýry typu cihla vhodné nejsou, protože obsahují hodně tuku a soli.
100g jogurtu, sýru, tvarohu  = 100g masa

olej - rostlinný, nejlépe za studena lisovaný, obsahuje kyselinu linoleovou, která má příznivý vliv na srst. Stejně tak je vhodný olej rybí - např. Kronch, Dermanorm apod., který obsahuje velké množství nenasycených mastných kyselin - Omega 3 a Omega 6.
olej podáváme asi 3x týdně
 
vajíčko - vajíčko je snad nejvíc diskutovaným doplňkem stravy. Dávat ho celé nebo jenom žloutek, bílek, skořápku......??? Žloutek obsahuje velké množství luteinu (antioxidant) a má přiznivý vliv na srst. Bílek v syrovém stavu obsahuje protein Avidin, který narušuje vstřebávání biotinu (vit. H), proto bílek jedině vařený, protože působením tepla se avidin zničí. Bílek je cenným zdrojem bílkovin. A nakonec skořápka. Už dříve se psům dávaly skořápky jako zdroj vápníku. Výzkumy ale zjistily, že pouhé podání skořápky je k ničemu, protože organismus si neumí vápník "vytáhnout". Musí se podat v kombinaci s vit. C, tedy třeba zakapaná citronovou šťávou, která pomůže vápník uvolnit.
 
vajíčka podáváme 2-3x týdně - malý pes 1 vejce, velký 2-3


vejce



kvasnice
 - kvasnice jsou cenným zdrojem vitamínů sk. B, ale i dalších vitamínů a obsahují hodně bílkovin (cca 46%). Mají příznivý vliv na kvalitu srsti, na trávení a podporují chuť k jídlu. Čerstvé kvasice mohou nadýmat a tak vhodnou alternativou je 
Pangamin, což jsou sušené pivovarské kvasnice nalisované v tabletkách nebo sypké v prášku.
Více o béčkách viz. Vitamíny
 
 
mořské řasy - v přírodní formě jsou velice dobře stravitelné a obsahují vysoké množství vitamínů, minerálů a aminokyselin - např. hnědé mořské řasy Kelpa
 
přípravky na klouby - je jich velké množství a výběr je jenom na vás. Určitě je vhodné je přidávát štěňatům a psům ve vývinu (u velkých plemen až do 1,5-2 let), dále psům v zátěži a těm co nějakým kloubním problémem trpí.
 
Vhodnou "domácí" variantou je sulc z vepřových nožiček - nožičky rozvaříme (úplně rozvaříme), obereme a spolu s vývarem rozmixujeme a necháme ztuhnout. Pak každý den podáváme spolu s krmením. Dá se skladovat v mrazáku.
pozn. O stravitelnosti takovéto formy kolagenu se spekuluje, jako vhodnější varianta je doporučovaný tzv. Hydrolyzovaný kolagen, který má vysokou stravitelnost. Viz. článek MVDr. Pavly Radové - Hydrolyzovaný kolagen - základní komponenta pro správnou funkci chrupavky (v sekci Ke čtení)
řasy hydrolyzovaný kolagen
řasy                                           hydrolyzovaný kolagen

 
minerální přípravky - RoboranMicro Mineral....opět je jich velké množství a výběr je na vás a konkrétních potřebách psa. Při krmení syrovým je vhodné nějaký minerální přípravek 2-3x týdně podávat. Obsahují komplex vitamínů a minerálů bez kterých se pes neobejde.
 
vitamín C - pravidelné přidávání vit. C je sporné. Někdo tvrdí, že si tělo na "umělý přísun" zvykne a tak potom nemá potřebu využívat vit. C, který dostává v potravě. Určitě je ale vhodné ho přidávat v případě oslabení organismu, nemoci nebo při růstových problémech - vit. C napomáhá vstřebávání vápníku. 

 
sůl - přestože sůl do denního jídelníčku psa nepatří, alespoň 1x do týdne by měl špetku dostat. I sůl obsahuje pro organismus cenné minerály.


MicroMineral FitBarfSensitive
MicroMineral                                          FitBarf Sensitive


šípky + kopřivová semínka domácí bylinky
šípky + kopřivová semínka                            domácí bylinky


 
tipy a triky
Jogurt nebo tvaroh smícháme s nastrouhaným jablkem, hruškou nebo jiným ovocem (banán, maliny.....cokoli co zrovna máte). Pozor, některé ovoce může v kombinaci s mléčnými výrobky kvasit a nadýmat, takže pokud je pejsek citlivější, raději toto nezkoušejte.
 
Mořské řasy jsou docela cítit a někteří psi je odmítají, proto je dobré je zamíchat třeba do mletého masa nebo směsi mixované zeleniny. Já je míchám i do tvarohu nebo jogurtu.
 
Pokud vám zbyde bílek, dejte ho "uvařit" do mikrovlnky.
 
Do sulcu z vepřových nožiček můžete přidat namixovanou zeleninu nebo bylinky. Já přidávám petrželovou nať, medvědí česnek nebo mořské řasy.