NA CESTY

MASO

Nejlepší je samozřejmě krmit pořád stejně, tedy čerstvou potravou.  Ale ne vždy je v místě lednice (nejlépe s mrazákem) a hlavně volná jen pro vás :)

      Pokud je tedy na místě volná lednice, máte vyhráno. Pak je vhodné si porce předem připravit, ať pak nemusíte s přípravou ztrácet čas a špinit nádobí. Maso nechte částečně rozmrznout (povolit) naporcujte, přidejte zeleninu nebo jiné přílohy a zamrazte. V lednici zamrazené jídlo vydrží asi 7 dnů, pokud je k dispozici mrazák, není vůbec co řešit. Pak už musíte jen myslet na to, abyste jídlo z ledničky včas vytáhli.

V závislosti na délce pobytu (pokud se chystáte jet na 14 dnů, tak to nemá cenu) je ještě možné použít cestovní ledničku. Mám vyzkoušené, že zamražené maso (jednotlivé porce) v ní vydrží 3-4 dny i v parném létě (lednice bez napájení). V lednici, kterou je možné připojit např. na baterii v autě, vydrží maso i déle.

A pokud nejedete někam do "divočiny", je vždy možnost nakoupit maso v místě pobytu. Pár kuřat, či stehen by jistě vaši peněženku nezruinovalo a jste přece na dovolené, tak ať si i pejsek užije, no ne?

 

cestovní lednička

cestovní lednička + náplně


GRANULE

Pokud není k dispozici lednice ani obchod, případně čas maso opatřit, je nejjednodušší krmit granulemi. Pokud je pes dobře snáší a je ochotný je jíst, tak to nebude problém. Týden nebo dva krmení granulemi "vytrénovaný" žaludek zvládne a na psu to žádné následky nezanechá. Jen bych doporučila granule namáčet, protože jinak se nestačíte divit, co pes, který do teď kolem misky z vodou jen bez povšimnutí chodil, toho najednou vypije!

 

Pokud ale patříte k lidem, kteří jsou proti granulím tak trochu "zaujatí", budete asi hledat jiný způsob jak v době dovolené krmit.

 

Vhodnou alternativou granulí mohou být za studena  lisovaná krmiva Fit-Crock nebo Fit-Crock Sensitive (Baron).

 

 

KONZERVY

Další možností mohou být konzervy, vaničky nebo různé "salámy", které nevyžadují skladování v lednici (samozřejmě jen do jejich otevření!). Pak se snažte vybrat takové, které se alespoň tváří, že obsahují i nějaké maso a ne jen obilí, soju apod. Za to by vám psík asi moc nepoděkoval, i když věřím, že by vše zbaštil s chutí a problém by neměl.

"Lepší" značky jsou např. konzervy Christopherus (Baron), vaničky Bello  and Bella (Baron), Arden Grange, Grand ....apod.

 

 

SUŠENÉ MASO

Sušené maso je nejlepší náhražkou masa čerstvého. Je lehké a nezabere moc místa - to oceníte hlavně při výletech "po svých". Při skladování musíte jen dbát na to, aby bylo v suchu a nezvlhlo (pak by mohlo začít plesnivět). Podávat ho můžete v suché podobě nebo předem namočit ve vlažné vodě. Při namáčení počítejte s delším časem než maso vodu nasákne - alespoň 2-3 hodiny.

Protože maso při sušení zmenší svůj objem cca o 70%, je i dávkování velmi malé - 30% obvyklé dávky v čerstvé podobě.

Sušené maso můžete koupit nebo si sami připravit. Na trhu je dostupných mnoho značek, ze kterých se dá vybírat. Levnější masa bývají většinou ve formě drti a bývají často velmi tučná. Tyto moc nedoporučuji, protože pro jejich tučnost často způsobí průjem. Raději hledejte přímo usušené kousky svaloviny a vnitřností. Např. Baron nabízí sušené hovězí masoryby nebo sušené vnitřnosti v kouscích. U kvalitního masa ovšem počítejte s vyšší cenou!

 

 

 

sušné maso - drť sušené maso kousky - kuřecí, hovězí, ryba

sušené maso - drť         sušené maso kousky - kuřecí, hovězí, ryba

 

domácí sušené maso, zelenina, ovoce 

domácí sušené maso, zelenina a ovoce

 

Pokud se v rozhodnte krmit v době dovolené jinak, než je pro psa běžné, začněte podávat "nový" druh potravy už několik dnů před odjezdem (alespoň 3 dny). Pokud by totiž takové krmení nesedlo, máte čas zvolit jinou alternativu a nezkazíte si dovolenou tím, že budete řešit zažívací potíže vašeho psa.